Paraden > Knattefriidrott > Program 2009

Program 2009

Här finns hela sommarens program och funktionärslista.

Ladda ner knattefriidrotts-programmet här och funktionäslistan här. Resultaten publiceras här.

Programmet finns också i tabellen nedan. En * betyder att föreningen utser laget till den tävlingen.

Ti 19.5 kl. 18.30 Knattetävling i Bennäs

7

år

lekfull

träning




8

år

150m

boll

hinderbana



9

år

150m

längd

kula



10

år

150m

höjd

kula



11

år

150m

höjd

kula



12

år

200m

längd

slägga



13

år

200m

längd

slägga

 


14

år

300m

3-steg

spjut

 


15

år

300m

3-steg

spjut



       

Sö 24.5 Ärevarvet i Bennäs

 

Ti 26.5 DT i Nykarleby

9

år

60m

600m

längd



11

år

60m

600m

längd

diskus


13

år

60m

1500m

längd

diskus


15

år

100m

2000m

höjd

spjut


       

Må-ti 1-2.6 Läger i Bennäs

 

To 4.6 DT i Bennäs

9

år

40m

längd

kula



11

år

60m

1000m

höjd

kula


13

år

60m

1000m

längd

kula


15

år

100m

800m

längd

stav

spjut

       

Ti 9.6 kl. 18.30 Knattetävling i Bennäs

7

år

lekfull

träning




8

år

40m

höjd

juniorspjut



9

år

40m

höjd

juniorspjut



10

år

60mh

längd

spjut



11

år

60mh

längd

spjut



12

år

60mh

höjd

slägga



13

år

60mh

höjd

slägga



14

år

80mh/100mh

längd

slägga



15

år

80mh/100mh

längd

slägga



       

To 11.6 Vattenfallcup 1 i Nykarleby * (10-17 år)

 

Lö 13.6 Knattekarnevalen i Vasa

 

Ti 16.6 kl. 18.30 Knattetävl. o. stafett-träning i Bennäs

7

år

lekfull

träning




8

år

600m

längd

träning



9

år

600m

längd

träning



10

år

600m

längd

träning



11

år

600m

längd

träning



12

år

600m

diskus

träning



13

år

600m

diskus

träning



14

år

800m

diskus/höjd

träning



15

år

800m

diskus/höjd

träning



       

To 18.6 Landsvägsgång i Bennäs (alla klasser) / Falken Games (från 15 år)

 

Ti 23.6 kl 18.30 Träning i Bennäs (alla åldersgrupper)

 

On 24.6 Knattestafett-DM i Vasa *

 

Ti 30.6 kl. 18.30 Knattetävling i Bennäs

7

år

lekfull

träning




8

år

40m

höjd

boll



9

år

40m

höjd

boll



10

år

60m

höjd

diskus



11

år

60m

höjd

diskus



12

år

100m

stav

kula



13

år

100m

stav

kula



14

år

100m

stav

kula



15

år

100m

stav

kula



       

Ti 7.7 kl. 19.00 Knattetävling i Bennäs

7

år

lekfull

träning




8

år

40m

längd

diskus



9

år

40m

längd

diskus



10

år

60mh

längd

slägga



11

år

60mh

längd

slägga



12

år

60mh

3-steg

spjut



13

år

60mh

3-steg

spjut



14

år

80/100mh

3-steg

spjut



15

år

80/100mh

3-steg

spjut



       

Lö-sö 11-12.7 Knattemångkamps-DM i Nykarleby

 

Ti 14.7 kl. 19.00 Knatteträning i Bennäs (alla åldersgrupper)

 

Må 20.7 ÖID-knattecupfinal i Vörå * (10 år och äldre)

 

Ti 21.7 kl. 19.00 Knatteträning i Bennäs (alla åldersgrupper)

 

Ti 28.7 DT i Bennäs

9

år

150m

längd

bollkastning



11

år

150m

längd

spjut



13

år

200m

höjd

slägga



15

år

300m

3-steg

slägga



       

Lö-sö 1-2.8 Knattefinalen (DM) i Jakobstad

 

Ti 4.8 kl. 18.30 Knattetävling i Bennäs

7

år

lekfull

träning




8

år

40m

höjd

boll



9

år

40m

höjd

boll



10

år

60m

stav

diskus



11

år

60m

stav

diskus



12

år

100m

längd

diskus



13

år

100m

längd

diskus



14

år

100m

längd

diskus



15

år

100m

längd

diskus



       

Ti 11.8 Vattenfallcup deltävling 2 i Bennäs * (10 år och äldre)

 

Fr-sö 14-16.8 FM för 14-15-åringar i Harjavalta

 

Lö 15.8 Områdesfinal i Karleby för 12-13-åringar (preliminärt)

 

Ti 18.8 kl 18.30 100 m el. kastgren + picknick i Bennäs (alla åldersgrupper)

 

Ti 25.8 kl. 18.30 Knatteträning (alla åldersgrupper)

 

Lö. 29.8 Vattenfallcup final i Bennäs *

 

Sö 27.9 Sju Sjöar i Lappfors